Tijd om mijn gelezen boeken met je te delen. Het zijn er inmiddels 31, dus ik heb er weer vier bij mogen noteren op de lijst ten opzichte van vorige maand. Ik heb weinig concentratie en ben behoorlijk onrustig, dus dat is wel echt jammer. Ik ben ook vaak in een boek gestart, dat ik na tien pagina’s van mijn e-reader heb afgegooid omdat ik het helemaal niks vond. De leuke, nieuwe romans heb ik bewaard voor onze zomervakantie. Die komt er bijna aan, dus hopelijk kom ik dan eindelijk weer in een goede flow en vul ik de lijst weer lekker aan.
Voor nu deel ik de vier boeken die ik in juni las!
Wij vinden dat fijn – Stéphanie Hoogenberk
Wanneer Stéphanie Hoogenberk net zwanger is van haar eerste kind, hoort ze dat haar moeder ongeneeslijk ziek is. Wat volgt zijn maanden die tegelijk zwaar, intiem en onverwacht grappig zijn. Tussen ziekenhuisafspraken en echo’s, tussen Sittard en Amsterdam, probeert Stéphanie zich staande te houden in een wereld die plots kleiner én voller is geworden. Met haar kenmerkende humor en scherpe observaties schrijft Stéphanie Hoogenberk over de sullige huisarts die op huisbezoek komt, de goedbedoelde, maar soms hinderlijke betrokkenheid van anderen, de dynamiek binnen haar familie – en over de Airbnb-huurders van haar moeders onderbuurvrouw, die net iets te luidruchtig van het leven genieten. Wij vinden dat fijn is een boek over afscheid nemen en nieuw leven, over de liefde tussen moeder en dochter, en over hoe absurd het bestaan kan zijn – zelfs (of juist) wanneer alles op het spel staat.
Ik vind dit een mooi, eerlijk en verdrietig boek. Het verdrietige verhaal is soms heel rauw en ook soms weer vol humor opgeschreven, waardoor je echt een kijkje krijgt in haar hoofd. Ik moest wel heel erg wennen aan de schrijfstijl, maar uiteindelijk voelt het op deze manier ook wel weer als een dagboek. Ik bleef elke keer weer doorlezen en genoot van de observaties. Ik voelde me echt betrokken in de familie en stond voor mijn gevoel soms in de hoek van de kamer mee te kijken.
⭐⭐⭐⭐
Je vindt het boek hier.

Wanneer je lichaam nee zegt – Gabor Maté
Gabor Maté houdt ons in ‘Wanneer je lichaam nee zegt’ (When the Body says No) een confronterende spiegel voor, waardoor we gaan inzien dat verborgen stress desastreuze gevolgen voor onze gezondheid kan hebben. Wanneer we geen nee durven zeggen tegen onze door stress geregeerde manier van leven, zal ons lichaam dat uiteindelijk voor ons doen. We raken uitgeput en ontwikkelen onder andere hart- en vaatziekten, artritis, kanker en MS.
Mensen hebben altijd al intuïtief begrepen dat lichaam en geest niet van elkaar gescheiden kunnen worden. Het moderne leven brengt een betreurenswaardige dissociatie met zich mee, een scheiding tussen wat we met ons hele wezen weten en wat onze denkgeest als waarheid accepteert. Van deze twee soorten kennis wint de laatstgenoemde, beperktere, het meestal. Dat gaat ten koste van onze gezondheid.
Gebaseerd op wetenschappelijk onderzoek en aan de hand van vele voorbeelden en verhalen uit zijn eigen huisartsenpraktijk en zijn werk in de palliatieve en verslavingszorg, geeft Maté antwoord op vragen over de rol die de mind-bodyconnectie speelt in het ontwikkelen van lichamelijke en geestelijke ziektes. Hij geeft overtuigend bewijs voor deze link en laat bovenal zien dat wij allemaal de wijsheid bezitten om onszelf te helen. Met ‘Wanneer je lichaam nee zegt’ kan ieder van ons zich afstemmen op de innerlijke wijsheid die we allemaal bezitten.
Ik ben me een beetje in de medische boeken aan het verdiepen, ook gewoon als een soort houvast. Van sommige stukken uit dit boek raakte ik een beetje gefrustreerd, maar ergens diep van binnen weet ik zeker -en dat laten de onderzoeken ook zien- dat er een kern van waarheid in bepaalde patronen zit. Nu ging dit boek voornamelijk over ziekten als kanker en MS en ik mag van geluk spreken dat ik dat niet heb, maar ik denk dat het goed is dat we in het algemeen wat breder kijken naar de gezondheidszorg. Dat we meer mogen kijken naar hoe iemand iets beleeft en wat er in iemand binnenwereld gebeurt. Dat blijft mijn kritiekpunt in de zorg, iets waar ik zelf ook regelmatig tegenaan ben gelopen. Dus vier sterren voor deze krachtige boodschap, ook al vond ik het hier en daar iets te ver gezocht. Ik denk vooral dat iedereen er voor zich uit moet halen wat je aanspreekt. Ik ben in ieder geval flink gaan markeren en lees op dit moment zijn andere boek.
⭐⭐⭐⭐
Je vindt het boek hier.

Gestrand met jou – Saskia M.N. Oudshoorn
Na een verhitte onenightstand neemt Juul de benen. Het enige wat ze voor Charlie achterlaat is een kort berichtje. Charlie is helemaal niet op zoek naar een relatie en bovendien gaat hij een nieuw avontuur aan: werken aan boord van het luxe motorjacht Penelope. Toch blijft het wringen, want Juul is de eerste vrouw met wie hij het misschien wel langer dan een nacht kon uithouden. Aan de andere kant van de wereld heeft het lot echter voor hen beiden een verrassing in petto. Maar of ze daar nu zo blij mee zijn?
Naast alle non-fictie is het ook altijd fijn om een boek te hebben om je verstand bij op 0 te zetten. Saskia Oudshoorn is een van de schrijfsters die ik altijd wel hoog heb zitten dus toen ik een lekker boek zocht en deze voorbij zag komen, wist ik dat dit een goede zou zijn. En dat werd het! Een fijn boek om je zinnen mee te verzetten. Ik vind het altijd wel leuk als het een serie betreft en er meer delen volgen, dus ik ben benieuwd welke personages ze nog meer gaat uitlichten.
⭐⭐⭐⭐
Je vindt het boek hier.

Tot lijf gemaakt – Tatjana Almuli
Wat zegt onze obsessie met perfecte lichamen over vrijheid? In dit actuele en haarscherpe essay onderzoekt Tatjana Almuli hoe schoonheidsnormen niet alleen ons zelfbeeld beïnvloeden, maar ook onze autonomie en levensruimte beperken. Schoonheid is geen onschuldige voorkeur, maar een vorm van sociale controle. Waarom neemt de fixatie op uiterlijk juist toe in tijden van crisis? En wat betekent het als plastische chirurgie en afvalmedicatie zoals Ozempic ineens ‘zelfzorg’ heten? Tot lijf gemaakt is zowel een persoonlijke als politieke oproep tot radicale ongehoorzaamheid – voor iedereen die genoeg heeft een norm na te streven die constant verschuift.
Verplichte kost voor iedereen. Gewoon een goed boek met een krachtige boodschap. Laten we allemaal gewoon eens lekker normaal gaan doen. #notetoself. Ik ben niet echt van de literaire boeken en vind in dit boek de schrijfstijl niet altijd even prettig, maar ik vind de boodschap belangrijk genoeg om dit boek te verplichten voor deze zomer en het vier sterren te geven. Good job, Tatjana.
⭐⭐⭐⭐
Je vindt het boek hier.
